Záruka na baterie

V první řadě si musíme uvědomit rozdíl v pojmech „záruční doba“ a „životnost“. U baterií, ale třeba i žárovek a jiných věcí, je nutno tyto pojmy rozlišovat. Životnost výrobku může být kratší, ale i delší než záruční doba. Záleží především na frekvenci používání výrobku.

Na baterie se vztahuje záruční doba v trvání 24 měsíců, stejně jako na jakékoli jiné spotřební zboží. Záruční dobu ovšem nelze zaměňovat za životnost výrobku.

Životnost baterie je nejčastěji spjata s počtem nabíjecích cyklů, což se ovšem velmi špatně počítá a dokazuje. Proto se většinou používá paušální doba životnosti 6 měsíců. Jedná se ale o životnost baterie nikoli o její záruční dobu!

Co to znamená v praxi? Pokud budete po roce užívání stroje reklamovat baterii, že vydrží pouze 20 minut, tak s reklamací neuspějete. Pokud vám ovšem baterie po roce užívání např. vyteče, jedná se o vadu materiálnu nebo provedení a v tomto případě by měla být reklamace uznána.

Záruční doba na baterie je tedy 24 měsíců, ale nevztahuje se na pokles kapacity, která je způsobena běžným užíváním. 

Jak prodloužit životnost baterie

Dnes nejpoužívanějšími typy baterii jsou tzv., Li-Ion nebo Li-pol akumulátory. Pro ně platí dvě základní pravidla:

  • Nenechávejte zbytečně dlouho plně nabité nebo úplné vybité baterie stát.
  • Nevybíjejte do úplného vybití (tzn. když váš mobil nebo notebook nahlásí, že je baterie vybitá, nesnažte se ji zbytečně úplně vybít) – je mnohem lepší ji dvakrát vybít na 50% než jednou na 0%.

 

Když to shrneme do jedné věty, tak nejlepší co můžete pro svůj akumulátor udělat je si ho příliš nevšímat, nikdy ho nevybíjet na doraz a dobíjejte stále a kdykoliv jenom je to možné. O ostatní se postará v akumulátoru vestavěná elektronika.

Zdroj: http://www.vadne.cz/produkty/zaruka-na-baterie/ 

Nezisková organizace Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace (SOS) zveřejnila zprávu, v níž upozorňuje na záruky na baterie do notebooků, které u některých prodejců či výrobců nedosahují zákonného minima dvou let.

Podle SOS přitom jde o záměnu záruky a životnosti – ta totiž u zboží tohoto typu nemusí dosahovat zmíněných dvou let. To prodejce či výrobce neopravňuje ke krácení záruky, zároveň však na baterii, která ztratí kapacitu běžným užíváním, nelze uplatnit reklamaci.

SOS uvádí, že podle nového občanského zákoníku je kupující oprávněn reklamovat vady, které se u spotřebního zboží vyskytnou v době dvaceti čtyř měsíců od zakoupení. Snižování kapacity však podle SOS není vadou, nýbrž přirozenou vlastností baterie.

Záruka se samozřejmě vztahuje i na baterii notebooku, kdy životnost baterie může být i nižší než zákonná záruční doba. V tom případě se může stát, že baterie dosáhne své životnosti, a přesto ji nelze reklamovat jako vadnou,“ uvedla Gerta Mazalová, předsedkyně SOS.

Pokud tedy koupím notebook, kde je uvedena životnost baterie například na úrovni výdrže rok a půl, po uplynutí této doby již nemohu reklamovat, že baterie nevydrží. Je to otázka dokazování a pravděpodobně znaleckého posudku,“ dodala.

Většina článků určených pro notebooky garantuje spolehlivost baterie až do 500 nabíjecích cyklů. Po tomto počtu může kvalita článku výrazně klesnout a výdrž baterie je podstatně nižší,“ uvedl.

Zdroj: Sdružení obrany spotřebitelů – Asociace

×

Splátková kalkulačka ESSOX